“BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜ” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kahramanmaraş Kent Konseyi, kültürel anlamda hizmetlerine devam ediyor. Bu bağlamda Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Birlikte Yaşama Kültürü” panelinde birlikte yaşam olgusunun önemine değinildi.

Panelin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan: “Kahramanmaraş Kent Konseyi olarak şehrimizde birlikte yaşama algısının ve hoşgörünün daha da pekişmesi amacıyla bu paneli düzenlemeyi isabetli ve anlamlı gördük.  Gerçekleştireceğimiz panelimizin ilimiz için birlik ve beraberlik adına büyük katkılar sağlayacağı ümidini taşıyoruz. Bir toplumda birlikte yaşama kültürünün oluşabilmesi için o toplumda yaşayan insanların farklılıklarını ortadan kaldırma, birbirlerine inanç dayatma, birini diğerine üstün sayma, ötekileştirme, değişik kültürleri yok sayma gibi yanlışların yapılmaması gerekir. Farklı kültürler, ırklar ve dinler arasındaki hoşgörü, birbirine tahammül etme, sabır ve özümsenmiş bir demokrasi anlayışı toplumdaki huzursuzluk ve çatışma ortamının önlenebilmesi için önemlidir. Hem kendine özgüveni olan, hem de başkalarına özgürlük alanı bırakmasını bilen insanlar olmayı başarabilmek, birlikte yaşam kültürünü oluşturabilmek için gereklidir. İşte bizler farklılıkların zenginlik olduğu düşüncesinden hareketle bugün bu temalara vurgu yapmak gayesiyle bir aradayız.  Amacımız bir konuda karar vermekten ziyade meseleyi çeşitli yönleriyle aydınlatmak, geçmişle hesaplaşmak,  eskiden yaşananların sorgulanmak değil geleceği birlikte kucaklama, istikbali birlikte inşa etmektir. Çünkü bizler aynı toprak üzerinde aynı bayrak altında yaşayan insanlarız, birlikte yaşamak bizim için bir mecburiyet değil karşılıklı güven ve hoşgörü içinde yaşanan bir paylaşım olmalıdır.  Bu vesileyle hem siz değerli misafirlerimize hem de Hüseyin Gülerce ve Av.Metin Tarhan’a panelimize katıldıkları için teşekkürü bir borç biliyor ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, insanların kardeşçe yaşamaları gerektiğine işaret ederek islamiyetin ilk yıllarında Medine-i Münevver’de Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanların birlikte yaşadıklarını örnek gösterdi. Başkan Poyraz yaptığı konuşmada: “Birlikte yaşama kültürüne en güzel örnek bundan 1400-1500 sene öncesine kadar gidiyor. Belki daha önceleri de vardır ama Medine-i Münevvere’de Peygamber Efendimiz zamanında önce Hıristiyanlarla, sonra da Yahudilerle anlaşma yapılmış ve aynı toplum içerisinde aynı kültür içerisinde birlikte yaşanmıştır. Ondan sonra Emeviler, Selçuklular, Osmanlılar dönemlerinde de birlikte yaşama kültürünün varlığını görmekteyiz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Modaretör Yrd. Doç. Dr. Hamza Karaoğlan başkanlığında panelistler Zaman Gazetesi Yazarı Hüseyin Gülerce ve Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi Başkanı Av. Metin Tarhan, davetlilere birlikte yaşama kültürünü anlattılar.

Panelin sonunda katılımcılara, Kahramanmaraş Belediyesi tarafından hazırlanan kitap seti ile kültürel miraslarımızdan Maraş işi ceviz oyma mücevher sandıkları hediye edildi.

Panele, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Emniyet Müdürü Metin Aşık, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katılım sağladı. Oldukça yoğun ilginin olduğu panele katılan davetliler, panelin Kahramanmaraş için yararlı bir hizmet olduğunu ifade ettiler.

FACEBOOK

GÖNÜLLÜ OL !!!